48 DAGAR KVAR
SWEDEN ROCK FESTIVAL
SÖLVESBORG 4-5-6-7 JUNI

Sweden Rock Biljetter

Running order online!


Nu är spelschemat för Sweden Rock 2014 klart. Vi reserverar oss för ändringar som vi ej kan styra över.

 

Vi ses den 4-7juni!

 

/Festivalledningen

Sweden Rock Festival Spelschema 2014

ONSDAG
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
 
Festival Stage
Rock Stage
Sweden Stage
4Sound Stage
Rockklassiker Stage
 
00:00-02:00: QUEENSRYCHE (US)
16:15-17:15: FREAK KITCHEN (S)
18:30-19:30: EDDIE MEDUZA LEVER (S)
21:00-22:30: MAGNUM (UK)
15:30-16:15: VDELLI (AUS)
17:15-18:15: BACKSTREET GIRLS (NO)
19:30-20:30: CROWBAR (US)
22:30-23:45: PAUL DIANNO vs BLAZE BAYLEY (UK)
17:15-18:15: DUST BOWL JOKIES (S)
20:00-21:00: BLACK TRIP (S)
22:15-23:15: THE RAINMAKERS (US)
 
 
TORSDAG
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
 
Festival Stage
Rock Stage
Sweden Stage
4Sound Stage
Rockklassiker Stage
 
13:30-14:45: PRETTY MAIDS (DK)
16:30-18:00: BLACK STONE CHERRY (US)
20:00-21:30: ALTER BRIDGE (US)
23:30-02:00: ALICE COOPER (US)
12:00-13:15: JAKE E LEE'S RED DRAGON CARTEL ()
15:00-16:15: TRANSATLANTIC (US/UK/S)
18:15-19:45: TESLA (US)
21:45-23:15: ROB ZOMBIE (US)
00:45-02:00: DARK ANGEL (US)
12:15-13:15: BOMBUS (S)
15:00-16:15: ROBIN BECK (US)
18:15-19:45: THE MEN THEY COULDN'T HANG (UK)
21:45-23:15: URIAH HEEP (UK)
11:30-12:15: RIOT HORSE (S)
13:45-14:45: CLOVEN HOOF (UK)
15:15-15:30: ROXIE 77 (US/S)
16:15-17:15: TURISAS (FIN)
18:00-19:00: SÓLSTAFIR (ICE)
20:15-21:30: MASTERPLAN (D)
23:30-00:45: SPARZANZA (S)
11:50-12:30: SEASON ONE (S)
13:10-13:50: MAMONT (S)
14:30-15:10: FERAL (S)
15:50-16:30: VA!? (S)
18:00-18:40: EYES WIDE OPEN (S)
19:20-20:00: THE CRYSTAL CARAVAN (S)
21:30-22:10: BEAST! (S)
22:50-23:30: AMMOTRACK (S)
 
 
FREDAG
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
 
Festival Stage
Rock Stage
Sweden Stage
4Sound Stage
Rockklassiker Stage
 
13:00-14:00: ELECTRIC BANANA BAND (S)
15:30-16:45: KVELERTAK (NO)
18:30-20:00: KAMELOT (US)
22:00-23:30: BLACK SABBATH (UK)
11:45-11:58: SWEDISH NATIONAL DAY CELEBRATION (S)
12:00-13:00: TALISMAN (S)
14:00-15:30: JOE BONAMASSA (US)
16:45-18:15: TNT (NO)
20:15-21:45: W.A.S.P. (US)
23:30-01:30: MEGADETH (US)
00:45-02:00: THERION (S)
12:00-13:00: SKILLET (US)
14:00-15:15: Q5 (US)
16:45-18:15: ANNIHILATOR (CAN)
20:15-21:45: CANNED HEAT (US)
11:30-12:15: KINGS OF THE SUN (AUS)
13:00-14:00: JAGUAR (UK)
15:45-16:45: LYNCH MOB (US)
18:15-19:15: ROYAL REPUBLIC (S)
21:45-22:45: SIR REG (S/IRL)
23:45-00:45: DEATH SS (ITA)
11:45-12:30: THUNDERMOTHER (S)
14:30-15:30: ROCKKLASSIKER ALL STARS (S)
17:00-18:00: BLUES PILLS (S)
19:15-20:15: HEAVEN'S BASEMENT (UK)
 
 
LÖRDAG
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
 
Festival Stage
Rock Stage
Sweden Stage
4Sound Stage
Rockklassiker Stage
 
13:30-14:45: DANGER DANGER (US)
16:30-18:00: Y&T (US)
20:00-21:30: BILLY IDOL (UK)
23:30-02:00: VOLBEAT (DK)
12:00-13:15: MONSTER MAGNET (US)
15:00-16:15: FOGHAT (US)
18:15-19:45: WITHIN TEMPTATION (NL)
21:45-23:15: TED NUGENT (US)
00:30-01:45: ARCH ENEMY (S)
12:15-13:15: MADAM X (US)
15:00-16:15: SODOM (D)
18:15-19:45: SAGA (CAN)
21:45-23:00: EMPEROR (NO)
11:30-12:15: THE HAWKINS (S)
14:00-15:00: THE RODS (US)
16:15-17:15: POWERWOLF (D/ROM)
18:00-19:00: FIVE HORSE JOHNSON (US)
20:15-21:30: AVATARIUM (S)
23:30-00:30: ASPHYX ()
11:45-12:30: HORISONT (S)
13:15-14:15: THE NIGHT FLIGHT ORCHESTRA (S)
16:15-17:15: PAIN OF SALVATION (S)
19:00-20:00: NECROPHOBIC (S)
22:15-23:30: FLOTSAM AND JETSAM (US)
 
 
 
Skickar
 
Formuläret skickades